• Slider 22
  • Slider 23
  • Slider 24
  • Slider 25
  • Slider 27

5 milionów metrów kwadratowych rocznie

Decydujące znaczenie, mające wpływ na lokalizację nowej firmy, miała bliskość Firmy Barlinek SA, dostawcy oklein. Na wynajętej hali magazynowej zainstalowano kilka maszyn, a niewielkie pomieszczenie było biurem i jednocześnie pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Zatrudnienie w tym okresie wahało się na poziomie zaledwie 20 pracowników. W kolejnych latach firma stale zwiększała zatrudnienie i produkcję poprzez kolejne inwestycje w park maszynowy. W pewnym momencie wynajmowana hala stała się zbyt mała, a i warunki pracy pozostawiały wiele do życzenia. Lokalizacja firmy w tym czasie nie dawała możliwości rozwoju, wzrostu produkcji i poprawy warunków pracy.

W 2004 roku podjęta została decyzja o wybudowaniu nowego, nowoczesnego zakładu w Lipianach, gdzie inwestycja otrzymała znaczne wsparcie władz gminy zainteresowanych nowymi miejscami pracy. Nowy zakład Prignitz Meble Pomorskie Sp. z o.o w Lipianach otwarto w 2005 roku, w nowej hali i w nieporównywanych z barlineckimi warunkami socjalnymi rozpoczęto produkcję formatek z okleiny, a już w 2006 roku rozpoczyna produkcję mebli dla IKEA. Sp. z o.o, Od początku istnienia firmy, nie bezpośrednio ale finalnie produkty Prignitz Meble Pomorskie trafiały do sklepów IKEA.. „W tym okresie zatrudnialiśmy już 150 osób, oprócz linii meblarskiej, zaczęliśmy wprowadzać nowoczesne rozwiązania technologiczne i maszynowe. W 2008 roku, zlikwidowaliśmy natryskowe lakierowanie obrzeży meblowych, zastąpiliśmy tę dość uciążliwą dla pracowników czynność obrzeżami lakierowanymi. Zapewne dla czytającego brzmi to dość skomplikowanie, ale dla nas i naszych pracowników taka zmiana znaczyła bardzo dużo.

Najnowszym naszym nabytkiem jest maszyna FLI 1000 drugiej generacji do produkcji formatek z okleiny metodą stykową, maszynę do produkcji w tej technologii kupiliśmy jako pierwszy egzemplarz na targach FURNICA- DREMA w Poznaniu2016. Dziś udoskonalamy produkcję w tej technologii, szkolimy pracowników. W bieżącym roku zainwestowaliśmy również w nakładarkę kleju, rozkładarkę do okleiny, które to przygotowują okleinę do spajania na również nowo kupionej spajarce poprzecznej ACR. Myślę jednak, że najważniejsi są ludzie, nasi pracownicy, 70% z nich pracuje u nas powyżej 3 lat, Zapewniamy transport do pracy z Barlinka i okolic tj. około 10 miejscowości, ale nasi pracownicy dojeżdżają również z innych miejscowości w promieniu 30 km od zakładu. Wracając do technologii i maszyn, w tym roku zamontowaliśmy na wydziale produkcji mebli nową linię pakującą, dzięki temu zwiększyliśmy efektywność procesu. Jeżeli chodzi o plany na przyszłość- o które pan pytał - to planujemy rozbudowę zakładu, budowę hali o powierzchni ponad 2500 metrów kwadratowych, mamy już projekty i niezbędne pozwolenia. Już dziś myślimy o nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach opartych na robotyce” - powiedział nam dyrektor Maciej Szymczak.

Największy producent formatek w Polsce, producent mebli i komponentów meblarskich dla koncernu IKEA, które sprzedawane są na całym świecie jest obok nas. Firma Prignitz to systematycznie wprowadzane nowe technologie, nowoczesne maszyny i, co nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności, za każdym takim posunięciem szansa na kolejne miejsca pracy.

Ryszard Tański

Powered by Quick.CMS Created by haiNET